Alleluja! Jezus ZMARTWYCHWSTAŁ! Wigilia Paschalna już za nami!

121-img_8458W Wielką Sobotę o  godz. 20.00 w  naszej parafii wierni rozpoczęli uroczystą  Wigilię Paschalną.  Najważniejszą, a zarazem najpiękniejszą Eucharystię w życiu każdego chrześcijanina.

Rozpoczęliśmy Liturgią Światła- ks. Marcin, który przewodniczył tej Eucharystii poświęcił ogień na zewnątrz Kościoła . Został zapalony Paschał, który symbolizuje Zmartwychwstałego Chrystusa.  Zwieńczeniem obrzędu światła była uroczysta pieśń –Exultet– odśpiewana przez naszego wikariusza.

Później nastąpiła Liturgia Słowa-  w której usłyszeliśmy czytania z Nowego i Starego Testamentu, przeplatane psalmami. Przypomniała one całą historię zbawienia, poczynając od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, proroctwa zapowiadające Mesjasza aż do Ewangelii o Zmartwychwstaniu Jezusa. Liturgia Słowa została zakończona homilią ks. Marcina.

Odśpiewanie przez Dominikę i Darię Litanii do Wszystkich Świętych w języku łacińskim zapoczątkowało Liturgię Chrzcielną podczas której Kapłan poświęcił wodę, a wierni odnowili przyrzeczenia Chrztu Świętego trzymając w ręku zapalone świece na znak naszej gotowości i łączności z Chrystusem. Wigilia Paschalna zakończyła się Eucharystią i procesją rezurekcyjną w której z radością wyszliśmy głosić światu, że CHRYSTUS PRAWDZIWIE ZMARTWYCHWSTAŁ!

Galeria zdjęć z uroczystości dostępna pod adresem:  http://kcynia.info/uroczysta-wigilia-paschalna/

Panu Robertowi dziękujemy za wykonanie profesjonlanych zdjęć.