Sakrament Bierzmowania i wizytacja Księdza Biskupa Jana Tyrawy

DSC_0007W niedzielę dnia 22 marca naszą Farę odwiedził Ksiądz Biskup Jan Tyrawa, który przybył z wizytacją duszpasterską.

Na Mszy Świętej o godz. 8:30 ks. Biskup udzielił młodzieży Sakrament Bierzmowania. Wraz z ks. dziekanem Michałem Kosteckim i naszymi księżmi: ks. proboszczem Tomaszem oraz ks. Markiem odprawił On uroczystą Eucharystię. Biskup podczas homilii wspomniał o tym jak ważny jest dla bierzmowanych ten moment, który właśnie nastał w ich życiu, ponieważ teraz stają się dorosłymi ludźmi. DSC_0032Biskup podkreślił szczególnie to, że od tej pory są już dojrzałymi chrześcijanami, wkraczają w świat kształtowana swojego systemu wartości. Do sakramentu bierzmowania przystąpiła nie tylko młodzież, ale także dorośli, oraz wychowankowie Zakłady Poprawczego. Ogromną niespodzianką dla rodziców było wręczenie kwiatka przez każdego z bierzmowanych, który był wyrazem wdzięczności. Po uroczystości bierzmowani wraz z ks. Biskupem stanęli do pamiątkowego zdjęcia.

DSC_0146Msza Święta o godz. 10:00 to uroczyste wprowadzenie procesyjne Biskupa Jana do naszej świątyni. Podczas tej liturgii przedstawione zostało sprawozdanie z funkcjonowania parafii przez ubiegłe lata przez ks. Proboszcza., w którym wymienił wspólnie podejmowane inicjatywy, np. m.in.: festyn parafialny, wymianę nagłośnienia, piknik św. Michała Archanioła, a także wiele innych, a dodatkowo wspomniał o planach na nadchodzące lata.

DSC_0171Msza Święta z udziałem dzieci o godz. 11:30 to kolejna Liturgia odprawiona przez księdza Biskupa. Ordynariusz naszej diecezji skierował kilka myśli do dzieci a następnie homilię skierował do dorosłych. Najmłodsi jednak mieli także swój udział, ponieważ wspólnie z ks. Markiem skierowali swoje prośby do Boga. Po Mszy św. dzieci zostali pobłogosławieni przez księdza Biskupa, każde indywidualnie.

DSC_0212Następnie na godz. 14.00 Ksiądz Biskup udał się do Zakładu Poprawczego, w celu poświęcenia istniejącej tam kaplicy. W trakcie uroczystości wychowankowie podziękowali za udzielenie im sakramentu Ducha Św. O godz. 15:00 w restauracji przy ul. Nakielskiej odbyło się spotkanie liderów wspólnot parafii oraz zaproszonych gości. Przybyli na spotkanie m.in. burmistrz Kcyni pan Marek Szaruga, dyrektor GCKiB pani Ilona Kurdelska, dyrektor ZST pani Aleksandra Doiczman, młodzież budująca wspólnotę na ŚDM oraz pracownicy naszej wspólnoty parafialnej. DSC_0224Ksiądz Biskup poruszył kwestie związane z napiętnowaniem chrześcijaństwa w Europie, mówił o kryzysie związanym z desakralizacją społeczeństwa.

Wizytacja Księdza Biskupa to niewątpliwie bardzo ważne wydarzenie dla całej wspólnoty. Odbywa się raz na pięć lat. To okazja, by Ordynariusz Diecezji doświadczał z bliska funkcjonowania danej wspólnoty parafialnej. Jesteśmy zadowoleni, że przebiegła ona jak najbardziej pomyślnie.