„Chcę być smaczny jak chlebek”- przyjęli Chleb Życia, którym jest Jezus Chrystus!- I Komunia Święta

img_6474-kopiowanieW  niedzielę 21 maja na Mszy Świętej o godz. 11:30 dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii Świętej w naszej parafii po raz pierwszy przyjęły Jezusa do swojego serca.

 

Uroczystość rozpoczęła się przed Kościołem, gdzie wszystkie dzieci zostały pobłogosławione przez swoich rodziców. Później nastąpiło uroczyste, procesyjne wejście do Świątyni przy wtórze organów.. Wybrani rodzice stając przed Ołtarzem poprosili ks. Proboszcza o udzielenie sakramentu Pierwszej Komunii. Mająca miejsce chwilę później Liturgia Słowa została w pełni przygotowana przez dzieci, które odczytały lekcje i zaśpiewały psalm.

Na czas homilii dzieci stanęły przed Ołtarzem, aby włączyć się w słowo, które kierował do nich ks. Marek. Bardzo aktywnie włączały się w dialog na temat Bożych przykazań, o których mówiła tego dnia Ewangelia. Aby lepiej zobrazować dzieciom sens ich przestrzegania Ksiądz przyrównał je do znaków drogowych, które tak samo jak przykazania nakazują, zakazują i prowadzą. Transparentem, który świetnie zoobrazował Ewangelię było serce, w którym znajdowały się tablice kamienne, a na nich umieszczone były przykazania względem Boga i bliźniego. Było ono świetnym obrazem tego, że jeżeli przestrzegamy zasad wiary, które zawarte są w przykazaniach to jesteśmy w sercu samego Boga i wyrażamy miłość względem Niego.

img_6510-kopiowanieNiezwykły wymiar miał moment Przeistoczenia, podczas którego dzieci trzymając się za ręce zgromadziły się wokół Ołtarza.

Później nastąpił najbardziej wyczekiwany moment- przyjęcia do serca Jezusa Chrystusa, który jest Chlebem Życia.

Uwielbienie miało także bardzo radosny wymiar. Bowiem dzieci, napełnione już żywym Bogiem wyraziły swoją radość w śpiewie i przy akompaniamencie Tomasza Januchowskiego wraz z ks. Markiem dali pokaz ” szaleństwa dla Jezusa”, tańcząc i radując się na chwałę Pana. Najwięcej radości wywołały słowa piosenki : „Jedzie Ksiądz macha lassem“, w czasie których dzieci naśladowały jadący samochód. W niesamowity klimat wprowadziła nas pieśń „Jesteś Królem“.

Na zakończenie nastąpił czas podziękowań, po którym nastąpiło uroczyste błogosławieństwo. Jednak to nie był koniec niespodzianek tamtejszej niedzieli.

img_6903-kopiowanie„Chcę być smaczny jak chlebek”- takie zdanie widniało na plakacie umieszczonym przy Ołtarzu, a tuż obok na stole znajdowało się 47 specjalnie wypieczonych chlebków. Każde dziecko przed wyjściem ze Świątyni otrzymało taki symboliczny chlebek, a wraz z nim zadanie specjalne. Bowiem tego dnia każde z nich przyjęło Chrystusa- pod postacią Chleba. I to właśnie Nim dzieci miały podzielić się przed Kościołem z drugim człowiekiem, nie patrząc na to czy jest członkiem rodziny, sąsiadem, czy zupełnie kimś obcym. Łamanie Chleba to symbol przełamania tego co złe, to chwila kiedy miłość Chrystusa rodzi się na nowo. Miłość, którą Jezus wlał tego dnia w serce dzieci została przekazana wszystkim zebranym- w tym kawałku Chleba. Niesamowity klimat stworzyły także słyszane w tle słowa : „Jestem Chlebem Życia, kto przyjmuje mnie będzie wiecznie żył. Miłość Mą objawiłem Ci, dałem życie swe, byś zbawionym był“ .

Ostatnią niespodzianką dla każdego dziecka były wyjątkowy Anioł oraz kielich z Hostią wypieczone ze specjalnie przygotowanego ciasta.

Piękną, wyjątkową, pełną chwil radości i wzruszeń uroczystość zakończyły słowa śpiewane przez dzieci : „Nasza Komunia nie może się skończyć, nie może się skończyć i nie skończy się..Alelluja!“. I choć uroczystość dobiegła końca, to właśnie ona stała się początkiem życia w Komunii z Bogiem i człowiekiem każdego z tych dzieci.

Zdjęcia wykonał Pan Robert Koniec za które bardzo dziękujemy!