Chrzest Pański – Objawienie Chrystusa i Początek Jego Publicznej Posługi
Święto Chrztu Pańskiego, obchodzone w Kościele katolickim w pierwszą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego, upamiętnia wydarzenie o głębokim znaczeniu teologicznym, biblijnym i historycznym. Oto najważniejsze aspekty związane z tym świętem.
Biblijny opis Chrztu Jezusa
Relacje o chrzcie Jezusa znajdują się we wszystkich Ewangeliach synoptycznych (Mt 3,13-17; Mk 1,9-11; Łk 3,21-22) oraz są wzmiankowane w Ewangelii według św. Jana (J 1,29-34). Jezus przybywa nad Jordan, gdzie Jan Chrzciciel udziela chrztu nawrócenia. Pomimo sprzeciwu Jana, Jezus w pokorze poddaje się temu obrzędowi. W momencie chrztu otwierają się niebiosa, Duch Święty zstępuje w postaci gołębicy, a głos Ojca z nieba oznajmia: „Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie” (Mt 3,17). Wydarzenie to jest manifestacją Trójcy Świętej i objawieniem tożsamości Jezusa jako Mesjasza.
Teologiczne znaczenie Chrztu Pańskiego
Chrzest Jezusa nie był wyrazem potrzeby oczyszczenia z grzechów, lecz początkiem Jego publicznej misji zbawienia. Przyjęcie chrztu z rąk Jana Chrzciciela wskazuje na solidarność Jezusa z grzesznikami i zapowiada Jego mękę i śmierć za grzechy ludzkości. Zstąpienie Ducha Świętego symbolizuje namaszczenie Jezusa na Mesjasza, a głos z nieba potwierdza Jego boskie synostwo.
Święto Chrztu Pańskiego stanowi także okazję do refleksji nad naszym własnym chrztem. Przez sakrament chrztu zostaliśmy włączeni do wspólnoty Kościoła i obdarzeni łaską dziecięctwa Bożego. Chrzest zobowiązuje nas do życia zgodnego z Ewangelią i do świadczenia o Chrystusie w codziennym życiu.
Historia obchodów święta
Początkowo w Kościele wschodnim i zachodnim święto Chrztu Pańskiego było częścią uroczystości Epifanii, która obejmowała także wspomnienie pokłonu Mędrców i cudu w Kanie Galilejskiej. W IV wieku poszczególne wydarzenia zaczęto celebrować osobno. W Kościele rzymskokatolickim od reformy kalendarza liturgicznego po Soborze Watykańskim II (1969 r.) uroczystość Chrztu Pańskiego kończy liturgiczny okres Bożego Narodzenia.
Symbolika i liturgia
Podczas liturgii tego dnia odczytuje się fragmenty Ewangelii o chrzcie Jezusa, podkreślając rolę Ducha Świętego i objawienie tożsamości Chrystusa. W kościołach celebruje się odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, przypominając wiernym o zobowiązaniach wynikających z sakramentu.
Święto Chrztu Pańskiego przypomina nam o Bożej miłości objawionej w Jezusie Chrystusie oraz o darze nowego życia, które otrzymaliśmy przez chrzest. Jest wezwaniem do wdzięczności, refleksji i umocnienia naszej wiary w codziennym życiu.