Historia festynu

FESTYN PARAFIALNY ?POMÓŻMY FARZE?

 

HISTORIA

 

Festyn parafialny „Pomóżmy farze” to ogromne wyzwanie, ale i przykład ludzkiego współdziałania z Bogiem. Od 2007 r. przez Parafię pw. św. Michała Archanioła organizowany jest festyn, którego celem jest zbiórka środków finansowych na rzecz kościoła farnego. Pomysłodawcą organizacji festynu był w 2007 r. wikariusz, ks. Sławomir Patelski. Po 5 latach organizacji festynu ten ?obowiązek i przyjemność? przejął kolejny wikariusz w parafii farnej  ? ks. Piotr Wachowski, który organizował festyn przez kolejne dwie edycje. Aktualnie przed nowym wikariuszem, ks. Markiem Januchowskim ? stoi wyzwanie polegające na organizacji ósmej jego edycji. Z Bożym wsparciem damy radę!

Festyn organizowany jest w celu zgromadzenia środków na rzecz kcyńskiej fary. Ze środków tych sukcesywnie zmienia się oblicze naszego kościoła. Co tu dużo pisać?dzięki tym środkom pięknieje. Kolejne edycje to nowe przedsięwzięcia, nowi ludzie, nowe atrakcje. Tradycją jest m.in. prezentacja młodych wokalnych i tanecznych talentów oraz kulinarna promocja sołectw z parafii farnej, a także loteria fantowa oraz licytacja wartościowych przedmiotów. Główne nagrody w loterii fantowej od lat finansuje Urząd Miejski.

Festyn wspiera wiele osób o dobrych sercach, a także przedsiębiorcy, podmioty i instytucje publiczne. Nie sposób wymienić wszystkich, którzy co roku dokładają coś od siebie, by budować to dzieło. Lista osób, instytucji i podmiotów, które wspierają organizację festynu jest bowiem bardzo długa.

 

I EDYCJA FESTYNU ?POMÓŻMY FARZE? ? 16.06.2007

Pierwsza edycja festynu miała miejsce 16 czerwca 2007 r. Były występy zespołów muzycznych, pokazy straży pożarnej, zabawa taneczna, parada motocykli, pokazy psich zaprzęgów, gry i zabawy dla dzieci. Atrakcją specjalną był pokaz sztucznych ogni oraz  loteria fantowa. Spośród wielu podmiotów, które wsparły organizację festynu można wymienić m.in. Urząd Miejski, Polski Związek Chórów i Orkiestr Dętych  Oddział w Bydgoszczy, OSP w Kcyni, Przedszkole Miejskie w Kcyni, MGOK w Kcyni, Stowarzyszenie Sfora Nakielska, Zakład Poprawczy w Kcyni, Stowarzyszenie Ordo ex Chao, Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich, Aeroklub Bydgoski, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło w Kcyni, Sołectwa: Tupadły, Malice, Miastowice, Turzyn, Szczepice, Stowarzyszenie Młodzi dla Kcyni.

Galeria zdjęć z pierwszej edycji TUTAJ.

 

II EDYCJA FESTYNU ?POMÓŻMY FARZE? ? 07.06.2008

Kolejna edycja odbyła się 7 czerwca. Podczas festynu wystąpili m.in. Orkiestra Dęta OSP Kcynia, Kapela Podwórkowa Koronowiacy z Koronowa, zespół Pieśni nad pieśniami z Szubina, Mroczanki z Mroczy oraz KORMORANY z Wągrowca. Wśród innych atrakcji były m.in. pokaz Funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei, psie zaprzęgi, kiermasz żywności regionalnej aukcje twórczości ludowej i metaloplastyki, Białe Miasteczko – badania ciśnienia,

poziomu cukru we krwi i cholesterolu, krwiobus, pokazy fundacji Cane pro Humano oraz pokaz sztucznych ogni.

Jedną z niespodzianek festynu była promocja płyty zespołu Mroczanki z Mroczy, której okładkę  zasponsorował Urząd Miejski w Kcyni.

Zebrane pieniądze podczas drugiej edycji zostały przeznaczone na remont dachu kościoła pw. św. Michała Archanioła.

Galeria zdjęć do obejrzenia TUTAJ.

 

III EDYCJA FESTYNU ?POMÓŻMY FARZE? – 13.06.2009

III edycja odbyła się 13 czerwca 2009 r. Do atrakcji tej edycji należały m.in. koncert Orkiestry Dętej OSP Kcynia, mroteckiej grupa rockowej VeiN, zespołu ludowego Mroczanki,  rockowej kapeli Semper Idem i Bydgoskiego Chóru Gospel, a także pokaz judo i capoeira w wykonaniu Klubu Uczelnianego AZS WSPiA, pokaz woltyżu kozackiego oraz pokaz Teatru Tancerzy Ognia Beltaine.  Tradycyjnie zagrał zespół KORMORANY z Wągrowca.

Więcej o tej edycji TUTAJ.

Galeria zdjęć TUTAJ.

 

IV EDYCJA FESTYNU ?POMÓŻMY FARZE?   ? 05.06.2010

Tradycyjnie na uczestników czekało mnóstwo atrakcji, a wśród nich: pokaz konkursu skoków koni przez barierki w wykonaniu Zofii Połczyńskiej i Jana Korczyńskiego, koncert Orkiestr Dętych z Kcyni i Więcborka, zespołu artystycznego Skoczki ze Skoków oraz zespołu Hazard Band. Licytacje oprócz ks. Sławomira Patelskiego  poprowadził także znany z programu ?Piraci? Rafał Rykowski. Podczas festynu wystąpił też Kuba Jasiecki wraz ze swoimi tancerzami ? uczestnik irlandzkich eliminacji do Eurowizji, a główną gwiazdą były tradycyjnie KORMORANY z Wągrowca. Zwyczajowo odbywała  się loteria fantowa i licytacje.

Więcej o tej edycji TUTAJ.

Zdjęcia TUTAJ.

 

V EDYCJA FESTYNU ?POMÓŻMY FARZE? – 11.06.2011

Jak co roku na boisku sportowym w Kcyni przygotowano liczne atrakcje.  Tradycyjnie festyn wsparła liczna rzesza sponsorów. Na placu można było posilić się pysznymi flakami (firma ZPG „Pałuki” Malice), kiełbaską (Wiejska Wędzarnia w Kcyni), prosiaczkiem (pieczeniem i obsługą stoiska zajął się ZUR z KALMA Mycielewo, prosiaczki i żywiec zaś tradycyjnie już od 5 lat przekazuje na rzecz festynu  p. Adam Babiasz), spróbować wypieków z sołectw Malice, Szczepice, Turzyn i Tupadły, lodów firmy ROKA, klusek z kapustą i udek Mroczanek. Obecny był autobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa. Wystąpił zespół Stabat Mater z Inowrocławia, bawił Kabaret „Dlaczego” z Wągrowca, Bayan Brothers ? uczestnicy programu „Mam talent” oraz  Kuba Jasiecki, a do późnych godzin nocnych brzmiała muzyka zespołu KORMORANY. Elementem towarzyszącym festynowi, również od samego początku, była loteria fantowa oraz licytacja wartościowych przedmiotów.

Podczas V Festynu Parafialnego „Pomóżmy farze” udało się zebrać kwotę 29.289,10 zł. Był to ostatni festyn organizowany przez jego pomysłodawcę ? ks. Sławomira Patelskiego. Był on więc swego rodzajem pożegnaniem z Kcynią, choć jak zapewniał śpiewając zmodyfikowane słowa piosenki Perfektu „Nie płacz Ewka” „…Żegnam Was, już wiem…spotkamy się”.

Więcej o tej edycji TUTAJ.

Galeria zdjęć TUTAJ.

 

VI EDYCJA FESTYNU ?POMÓŻMY FARZE?  ? 30.06.2012

Szósta edycja festynu została wpisana w kalendarz wydarzeń jubileuszu 750-lecia nadania praw miejskich Kcyni. Kontynuację organizacji festynu, po wikariuszu ks. Patelskim, przejął nowy wikariusz – ks. Piotr Wachowski, który stanął na wysokości zadania i dzięki wsparciu wielu osób, instytucji i organizacji udało mu się zorganizować szósty już festyn.

Podczas festynu wystąpił m.in. zespół Autobus prezentując  ostre brzmienie muzyki rockowe, zespół gospel ? Quadrans, a zabawę taneczną poprowadził RELAX z Żnina. Nowością podczas festynu był mecz piłki nożnej. Festyn tradycyjnie odwiedzili członkowie klubu ?Kcyńskie anioły?. Nieodłącznym elementem festynu są oczywiście licytacje. Wśród przedmiotów do licytacji znalazł się m.in. album o Kcyni z dedykacją  Maćka Miecznikowskiego, płaskorzeźba Piotra Wolińskiego i lampa przekazana przez Państwa Nalewajskich. Poza wspomnianymi atrakcjami oczywiście w festyn zaangażowały się parafialne sołectwa oraz lokalni przedsiębiorcy. Pyszne wypieki, pieczone prosię, karkówka i kiełbaski, kluski ziemniaczane, flaczki i grochówka to tylko niektóre z pyszności, które można było wypróbować. Środki finansowa z tej edycji zostały przeznaczone na malowanie kościoła.

Więcej o tej edycji TUTAJ.

Zdjęcia TUTAJ.

 

VII EDYCJA FESTYNU ?POMÓŻMY FARZE?  ? 23.06.2013

Niesamowita atmosfera, wspaniała zabawa, przepiękna pogoda, otwarte serca zgromadzonych ludzi, muzyka ? to wszystko miało miejsce podczas siódmego już Festynu Parafialnego ?Pomóżmy farze?. Drugi rok z rzędu trud organizacji tego przedsięwzięcia wziął na swoje barki ks. Piotr Wachowski, wikariusz z Parafii pw. św. Michała Archanioła. Jak zwykle na uczestników czekało mnóstwo różnych atrakcji, a wśród nich: występ sekcji działających przy M-GOK, w tym grupy FEST i Klubu piosenki; koncert zespołu grającego muzykę chrześcijańską  – ACRIS z Bydgoszczy i zespołu RELAX ze Żnina.

Tradycyjnie rozegrano mecz, a nim go rozpoczęto w niebo poszybowały kolorowe balony. Najmłodsi mogli skorzystać z dmuchanego miasteczka i kul wodnych, które z pewnością były największą atrakcją. Sołectwa: Turzyn, Szczepice, Tupadły, Malice serwowały słodkie pyszności. Jak festyn fary to koniecznie pyszne zupy z firmy ?Pałuki? Malice i udka kurczęce od p. Marii Szwedy i jeszcze pyszniejszy pieczony prosiak i inne smakołyki z KALMY z Mycielewa. Środki zebrane podczas tej edycji zostały przeznaczone na zakup nowych ławek kościelnych.

Więcej o tej edycji TUTAJ.

Galeria zdjęć TUTAJ.

 

 Zdjęcia z festynu 2012: