Dla Jana Pawła II – Linde-Lubaszenko w naszym kościele

linde1W sobotę, 12 kwietnia 2014 r., Urząd Miejski w Kcyni we współpracy z naszą parafią i Gminnym  Centrum Kultury i Biblioteki zorganizował w kościele farnym koncert poświęcony papieżowi bł. Janowi Pawłowi pt. ?Droga Krzyżowa – muzyczne impresje i obrazy?. Przed zgromadzoną kcyńską publicznością, już po raz drugi, wystąpił zespół DE PROFUNDIS ? tym razem z gościnnym udziałem jednej z ikon polskiego filmu ? Edwardem Linde-Lubaszenko.

           To był niezwykły koncert, z oryginalną, niepowtarzalną wręcz muzyką skomponowaną przez Cezarego Chmiela i Marka Stryszowskiego, intensywnie brzmiącą trąbką i saksofonem, a przede wszystkim przeplatany filozoficznymi tekstami ks. Jana Twardowskiego czytanymi przez Edwarda Linde-Lubaszenko. Ta niepowtarzalna uczta muzyczna wypełniła cały kościół i publiczność niezwykłą, mistyczną wręcz atmosferą.

          linde2  Jak podkreśliła na wstępie koncertu Anna Duda-Nowicka: ?organizacją tego koncert chcemy wpisać się w ogólny klimat wyczekiwania na to niezwykłe wydarzenie, jakim będzie Kanonizacja Jana Pawła II?. Po koncercie Przewodnicząca Rady Miejskiej w  Kcyni Gabriela Repczyńska podziękowała artystom za wspaniałą muzyczną i refleksyjną podróż w głąb samych siebie, którą poprzez muzykę, a przede wszystkim teksty, zafundowali muzycy. Na pamiątkę spotkania w Kcyni artyści otrzymali zestawy promocyjne gminy.

           Ks. Marek Januchowski, wikariusz w parafii farnej, zaś odniósł się szczególnie do dwóch znaczących tekstów linde4wypowiedzianych podczas koncertu, a odnoszących się do naszego życia wiary: ?samotność rozpoczyna się nie wtedy, gdy inni odchodzą od nas, ale gdy to my odchodzimy od innych?. Natomiast w kontekście czasu Wielkiego Postu powiedział: ?tak naprawdę śmierć Jezusa uczy nas właściwego sensu życia?. Zaznaczył, że ten koncert był ?modlitwą duszy? i ?przedsionkiem? Nieba.

           Warto dodać, że ?Droga Krzyżowa – muzyczne impresje i obrazy?  prezentowana była podczas wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II na Ukrainie w czerwcu 2001 roku. Grupa wyjechała tam na specjalne zaproszenie organizatorów pielgrzymki i Instytutu Polskiego w Kijowie.

Więcej o tym na stronie www.cezarychmiel.com.
Materiał: powierzony

linde3

linde5

linde6

linde8