Matka Boża Fatimska z Brazylii dotarła do naszej parafii – początek Rorat.

DSC_0144 (Kopiowanie)W poniedziałek, 30 listopada naszą Parafię spotkał ogromy zaszczyt. Otóż podczas Mszy o godzinie 18.00 nastąpiło uroczyste wniesienie figury Matki Bożej Fatimskiej przez grupę Bożego Miłosierdzia.

Radość w parafii była tym większa, bo w tym samym dniu rozpoczęły się Roraty. Także, w peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej licznie udział brały dzieci, trzymając w dłoniach lampiony. Po wniesieniu na ołtarz figury, rozpoczęła się Msza święta, którą sprawował ks. Marek. Przed rozpoczęciem liturgii słowa, jedna z członkiń grupy przedstawiła krótką historię zarówno Fatimy oraz samej figury. Dowiedzieliśmy się, że figura, która nawiedziła kcyńską Farę, była także w Brazylii. Należy dodać, że wyruszyła z Portugalii. W końcu dotarła do Polski, a tutaj była również w Bydgoszczy, skąd odebrali ją członkowie wspólnoty. Biorąc pod uwagę miejsca, w których była, i które będzie odwiedzać, nasza Parafia może czuć się wyróżniona. Pośród tylu miejsc na ziemi mogliśmy gościć Matkę Bożą u siebie, a także modlić się za jej pośrednictwem. Po omówieniu celu wizyty wspólnota Bożego Miłosierdzia wraz z wiernymi zaśpiewała pieśń ? Z dalekiej Fatimy?, tak wszystkim znaną i lubianą. Nawet dzieci włączyły się w śpiew refrenu.

DSC_0108 (Kopiowanie)Po Ewangelii nastąpiła kolejna część Mszy, a mianowicie homilia, która szczególnie w tym przeżywanym okresie skierowana jest do dzieci. Trzeba zaznaczyć, że najmłodszych parafian do świątyni przybyło bardzo dużo, co cieszy każdego z nas. Każde z dzieci dzień wcześniej otrzymało plansze z ? Drzewem życia?, do którego będą przyklejać obrazki, zebrane podczas każdej Mszy Roratniej czyli w poniedziałki, środy i piątki, aż do Bożego Narodzenia. Plansza, którą posiadają jest powiązana z hasłem tegorocznego Adwentu, które brzmi ? Drzewo życia. Chrzest źródłem miłosierdzia?. Hasło nawiązuje bowiem do 1050 rocznicy chrztu Polski, jak i do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży, które mówią o miłosierdziu. Dlatego, na pierwszej homilii ks. Marek omówił z dziećmi początki powstania Polski. Zadawał pytania m.in. o datę chrztu, a także kto dokonał tak szlachetnego czynu. Dzieci odpowiadały chętnie i trafnie. Tak wiec, pierwszy na wspólnej planszy, która umiejscowiona jest w naszym kościele, pojawił się Mieszko I. Nie może się również obyć, bez zadań domowych. Pierwsze z nich brzmiało: kiedy odbył się Twój chrzest święty i w jakiej Parafii. Kolejne dni, będą odsłaniać kolejnych świętych i bohaterów naszej ojczyzny, a także będą zadawane kolejne ciekawe pytania oraz zadania.

Eucharystia została zakończona wyjątkowo, gdyż błogosławieństwo na koniec, odbyło się wraz z figurą Matki Bożej. Podczas poniedziałkowych wydarzeń, każdy wierny mógł poczuć obecność naszej Matki, jak i zanieść do Niej wszystkie troski, a także podziękowania. Również w tym dniu towarzyszyło nam wiele uśmiechu, bo gdzie dzieci tam radość i szczęście. Dlatego serdecznie zapraszamy naszych najmłodszych chrześcijan do uczestnictwa w Roratach.