Niedziela Palmowa – świątynia wypełniona palmami i nie tylko…

DSC_0592 (800x530)Już po raz kolejny Niedziela Palmowa w naszej parafii była obchodzona w sposób bardzo wyjątkowy. Tym razem w przebiegu całej Liturgii udział wzięli nasi bracia – Żydzi i Arabowie. W swych charakterystycznych strojach: garniturach, białych koszulach, szatach, turbanach, oraz jarmułkach na głowach, które z języka aramejskiego oznaczają ?szacunek wobec króla? uczestniczyli w Mszy Świętej dla dzieci o godz. 11:30.

DSC_0631 (800x530)Również sam ks. Marek Januchowski– nasz wikariusz wyglądał inaczej niż zwykle, mianowicie oprócz jarmułki miał na sobie chustę modlitewną zwaną Talit bądź Tałes przywiezioną z Jerozolimy, którą Żydzi używają do skupienia podczas modlitwy.

Cała Świątynia wypełniona była palmami, dzieci skrupulatnie przygotowały się do tego wielkiego wydarzenia, włożyły w to wiele pracy, czasu i serca. Na Mszy Świętej nie brakowało radosnych okrzyków wszystkich Parafian, a szczególnie tych najmłodszych: Hosanna , Hosanna – krzyczeli z radością, wznosząc swe ręce do góry.

DSC_0736 (800x530)Po odczytaniu Męki Pańskiej ks. Marek tradycyjnie zapraszając na środek dzieci przeprowadził z nimi homilię . Dzieci otrzymały jarmułki, aby przybliżyć wizualnie obraz braci Żydów. Podczas homilii opisana została symbolika przedmiotów wcześniej im nieznanych: jarmułek, chusty modlitewnej, arafatki arab.: Kefija oraz zostały przybliżone dokładnie tradycje Żydów jak i Arabów.

Na zakończenie został rozstrzygnięty konkurs na największą i najpiękniejszą palmę wielkanocną. Przyznano 3 pierwsze miejsca, kilka wyróżnień za które przyznano wartościowe, ciekawe nagrody, a dodatkowo każde dziecko otrzymało obrazek, oraz słodki upominek. Warto podkreślić, że największa palma miała prawie 4 m długości.                             

Msza Święta z udziałem Żydów i Arabów w charakterystycznych strojach, ponadto mnóstwo palm, którymi wypełniła się Świątynia spowodowało, że stworzył się niesamowity klimat, obraz podobny do tego sprzed wielu wieków, kiedy to sam Jezus Chrystus wjeżdżał do Jerozolimy.