Pielgrzymka Drogami Wiary do Chorwacji za nami?

 

W dniach od 4 ? 13 sierpnia wyruszyła z naszej parafii pielgrzymka ?drogami wiary?, która zaprowadziła nas do spotkania z Matka Bożą w Medjugorie w Bośni i Hercegowinie. Można śmiało powiedzieć, że były to prawdziwe rekolekcje 10-cio dniowe, które poprowadził ks. Marek.DSC_0694

Przeżyliśmy niezwykle bogate doświadczenie duchowe: codzienna Eucharystia, spotkanie z Bogiem przebaczającym, niezwykła przyroda, spotkanie z drugim człowiekiem i budowanie wspólnoty ? oto czego doświadczaliśmy każdego dnia? Był czas radości, świadectw, modlitwy, płaczu, oczyszczenia i przyjęcia nowego życia w Chrystusie?

Ten czas przeżywaliśmy w objęciach Matki Bożej Królowej POKOJU. Każdy z nas przybył do Matki Bożej po Pokój, którego tak bardzo brakuje nam ludziom, rodzinom, narodom, a Maryja przelewa ten pokój wszędzie tam, gdzie go brakuje?

Od początku?.

DSC_0003Rozpoczęliśmy od Eucharystii w naszej Farze? Usłyszeliśmy zaproszenie przez kapłana,  by spróbować pobyć razem i razem przeżyć ten czas pielgrzymki, by wrócić z pogłębioną wiarą.Ruszyliśmy w drogę, by dotrzeć w tym dniu do Budapesztu na Węgrzech. Tam mieliśmy okazję poznać historię miasta, a także zobaczyć wszystkie najważniejsze miejsca tego pięknego miasta. Byliśmy na Wzgórzu Gellerta, zobaczyliśmy także panoramę miasta oraz kościół Macieja.

Kolejny dzień to już Chorwacja. Zwiedziliśmy w pierwszej kolejności Split, m.in.: Mury pałacu cesarza Dioklecjana. Niezwykle starannie zachowane pozostałości po pałacu. Był czas na dobrą kawę i wspaniałe lody. Później naszym celem był LUDBERG- to tam znajduje się środek świata, poza tym jest to miejsce cudu eucharystycznego.

Będąc w Medjugorie doświadczyliśmy wspaniałych Eucharystii, modlitwy różańcowej odmawianej w różnych językach świata. Niespodzianką była modlitwa różańcowa odmawiana w języku polskim przez ks. Marka w obecności kilku tysięcy ludzi. Wyjątkowym doświadczeniem była adoracja Najświętszego Sakramentu, gdzie Pan objawiał swoją chwałę.DSC_0495

Kulminacyjne momenty to wejście przez wspólnotę na miejsce objawień Maryi w Podbrdo po niezwykle stromych skałach, droga krzyżowa, którą rozpoczęliśmy o godz. 4.00. To było najdłuższe i najtrudniejsze wejście po skałach. Wszyscy szczęśliwie weszliśmy dzięki wzajemnej pomocy, którą określaliśmy mianem ?aniołów stróżów?. Wyjątkowym przeżyciem było spotkanie we wspólnocie CONACOLO, gdzie przebywają mężczyźni z poważnymi uzależnieniami, którzy żyją jak wspólnota zakonna w pokucie i ascezie.

DSC_0214Zwiedziliśmy chyba jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi Dubrownik. Miasto nad morzem adriatyckim, przepięknie położonym. Tam spędziliśmy cały dzień wypoczywając czynnie. Podziwialiśmy wodospady Kravica, które na pielgrzymach zrobiły ogromne wrażenie.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy urokliwe miejsce. Były to jeziora plitvickie, gdzie mogliśmy pospacerować oraz przeżyć rej stateczkiem po jeziorach.

Wróciliśmy szczęśliwi, spełnieni, ubogaceni duchowo. Zmęczeni fizycznie, ale wypełnieni radością, że wzbogaciliśmy nasze życie podążając przez 10 dni drogami naszej wiary.