„Św. Florianie prowadź” – strażacy mieli swoje święto

a110 maja 2014 r. w naszym kościele odprawiona została Msza św.  w intencji strażaków. Sprawował ją ks. Marek Januchowski, który podczas kazania mówił m.in. o powołaniu. Strażacy powołani są, by służyć bliźnim, chronić ich samych i ich dobytek. Są na zawołanie, na wyciągnięcie ręki (…). Ilekroć będziecie wyjeżdżali na akcję najpierw pomódlcie się do św. Floriana – mówił.

Strażacy wraz z Orkiestrą Dętą działającą przy OSP Kcynia tradycyjnie przemaszerowali ulicami miasta w kierunku nowego cmentarza, zatrzymując się po drodze w dwóch miejscach: przy starym a3cmentarzu, gdzie złożono kwiaty na grobie Burmistrza Ludwika Knapkiewicza oraz na ul. Nakielskiej, w miejscu tragicznej śmierci dwóch kcyńskich strażaków. Ich właśnie szczególnie wspominał  podczas Mszy św. ks. Marek Januchowski.

Na cmentarzu prezes Maciej Tubiszewski odczytał Apel pamięci. Po nim wszyscy zgromadzili się w kościele pw. św. Michała Archanioła, by wspólnie modlić się w intencji strażaków i ich szczęśliwych powrotów z akcji. Po Mszy św. przemaszerowano do remizy OSP, gdzie strażacy świętowali.

a4

a6