[Aktualizacja: +film] Symbole Światowych Dni Młodzieży dotarły do Kcyni

DSC_0558 (Kopiowanie)Dnia 21 stycznia, do Dekanatu Kcynia dotarły symbole Światowych Dni Młodzieży czyli Krzyż Święty oraz Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Symbole, na które czekaliśmy już od godzin porannych, przywiezione zostały z Bydgoszczy, a towarzyszyli im ks. Dariusz Białkowski oraz ks. Waldemar Różycki, kapłani odpowiedzialni w Diecezji za organizację ŚDM. Trzeba zaznaczyć, że Krzyż i Ikona wędrują po całym świecie, aż do lipca, gdzie będą towarzyszyć w modlitwie papieżowi Franciszkowi I oraz zgromadzonej tam młodzieży.

W przygotowania w naszym dekanacie włączyli się młodzi szczególnie z parafii p.w. św. Wawrzyńca z Gołańczy z  ks. Bartoszem Brzezińskim, p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kcyni z ks. Pawłem Polcynem oraz młodzi z naszej Fary wraz z ks. Markiem Januchowskim. Natomiast peregrynacja symboli ŚDM odbyła się w kcyńskim Sanktuarium Krzyża. Tam też o godzinie 9.00 przed budynkiem kościoła zebrała się młodzież, aby wziąć w swoje ręce symbole wiary i uroczyście z modlitwą na ustach wnieść je do świątyni. DSC_0584 (Kopiowanie)Po ustawieniu, nastąpiło przywitanie zebranych, a także chwila skupienia i chwila z pieśnią, aby przygotować się do następnego etapu modlitwy jaką była Droga Krzyżowa. Stacje odczytała młodzież z całego dekanatu. Każdy w rozważaniach mógł odnaleźć cząstkę siebie i utożsamić się z Chrystusem, gdyż bohaterami rozważań byli właśnie młodzi, którzy stali na drodze wyborów, drodze trudów współczesnego świata i drodze walki o dobro. W czasie tej modlitwy na tzw. Kalwarii nie mogło zabraknąć Krzyża, który na swoich ramionach dźwigali nie tylko ci młodsi, ale i starsi. Każdy mógł podejść i poczuć na swoich barkach trud, ciężar, a jednocześnie Zbawienie.

Po zakończeniu Drogi Krzyżowej, w kościele nastąpiła cisza, cisza w której wierni mogli przez chwile w skupieniu pomodlić się i prosić o łaski, dziękować za życie, albo po prostu usiąść i być z Bogiem. DSC_0675 (Kopiowanie)W tym czasie była również okazja do poczęstowania się ciepłą herbatą  na salce znajdującej się przy kościele, aby potem wrócić i rozpocząć ulubioną modlitwę św. siostry Faustyny, jednej z patronek tegorocznych ŚDM. Tak jak wcześniej rozważania prowadziła wspólnota młodych, a koronkę do Bożego Miłosierdzia odśpiewał zespół. Po modlitwach przyszedł czas na najpiękniejszą modlitwę jaką jest Eucharystia. Msza święta, która rozpoczęła się o godzinie 11.15, zgromadziła wokół ołtarza rzeszę wiernych, a co najważniejsze młodzież, również licznie zgromadzoną z naszej parafii. Mszę celebrowało wielu kapłanów z naszego dekanatu, także ks. Tomasz Kasprzak oraz ks. Marek, a Eucharystii przewodniczył gospodarz miejsca, ks. Michał Kostecki. Homilie wygłosił ks. Dariusz, który podkreślił jak w życiu każdego człowieka ważny jest Krzyż, jak różnie chrześcijanin podchodzi do tegoż symbolu naszej wiary, jednak zawsze z godności i wielką miłością. Podzielił się również z nami swoim świadectwem z miejsc, w których gościł, często miejsc trudnych m.in. więzienie, szpitale czy hospicja, tam gdzie każdy dźwiga swój własny krzyż. Oczywiście nie mogło zabraknąć hymnu ŚDM, który towarzyszył nam w modlitwie. Po Mszy świętej nastąpiła adoracja, przy okazji której każdy mógł podejść i dotknąć czy też ucałować Krzyż oraz Ikonę, te symbole przy których modlił się m.in. św. Jan Paweł II. DSC_0733 (Kopiowanie)Tam mogliśmy też oddać Bogu to co trudne, a przedewszystkim to co piękne.

Na koniec, przed pożegnaniem symboli ŚDM, była również chwila na wspólne pamiątkowe zdjęcie młodzieży i zaangażowanych w przygotowania do ŚDM kapłanów. Zdjęcie, które przyniosło wiele radości, gdyż na nim dostrzec, że we wspólnocie można czynić więcej dobra. I nastał czas na rozstanie z symbolami, jednak nie na długo, gdyż w lipcu ujrzymy je ponownie. Wszystkim tym, którzy zaangażowali się w peregrynację należą się serdeczne podziękowania, za poświęcony czas i za bycie we wspólnocie. Bóg zapłać!