Triduum Paschalne – wielkie doświadczenie wiary…

68-DSC00272 (800x534)W Wielki Czwartek o godz. 18:00 rozpoczęliśmy w naszej parafii Triduum Paschalne. Tego dnia Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii oraz Kapłaństwa. Na początku uroczystej Mszy Świętej podziękowaliśmy naszym Kapłanom za służbę Bogu i ludziom, za obecność, wszelkie działania jakie podejmują, a także za to, że każdego dnia mówią nam o Chrystusie. Po przebiegu całej Liturgii Pan Jezus został przeniesiony do ciemnicy, aby tam każdy osobiście, w ciszy mógł Go adorować. Przeżyć chwilę sam na sam ze swoim Zbawicielem.

15-DSC08851 (534x800)Wielki Piątek to dzień męki i śmierci Jezusa Chrystusa. Jest to jedyny dzień kiedy nie sprawuje się Eucharystii. Jednak gromadzimy się w Świątyni po to, aby wspólnie przeżyć to pełne goryczy wydarzenie. Niesamowita pustka i smutek, puste Tabernakulum, milczące organy i dzwony. Słowa Męki Pańskiej i adoracja Krzyża, na którym umarł nasz Pan i Król w jednym tylko celu, aby nas zbawić! ? to właśnie Liturgia Wielkiego Piątku.

DSC_0072 (800x530)Wielka Sobota – w tym dniu w tradycyjnie w naszej Świątyni zostały poświęcone pokarmy. O godz. 15:00 ks. Marek jak zawsze pamiętał o naszych kochanych dzieciach, zapraszając je na środek i rozmawiając z nimi uświadamiał ich o znaczeniu konkretnych potraw znajdujących się wielkanocnym koszyczku. Świątynia była przepełniona wiernymi, ale nie tylko! Dodatkowo uśmiechem i prawdziwą radością ze zbliżającego się już Zmartwychwstałego Pana.

08-DSC00121 (800x534)O godz. 20:00 rozpoczęliśmy wyjątkową uroczystość dla wszystkich chrześcijan- WIGILIĘ PASCHALNĄ. Msza Święta celebrowana przez wszystkich Kapłanów, której przewodniczył ks. Marek to jedno z najbardziej istotnych wydarzeń dla człowieka wierzącego. Podczas tej Liturgii wszystko jest wyjątkowe, piękne i nietypowe. Rozpoczynając od Liturgii Światła, kiedy to przed Kościołem rozpalone jest ognisko, kiedy szczególną uwagę zwracamy na symbolikę Światła – które jest symbolem Zmartwychwstałego Chrystusa. Odśpiewanie Orędzia Wielkanocnego, a więc dłuższa niż zwykle Liturgia Słowa przedstawiająca dokładnie to co chce przekazać nam sam Bóg – OBECNY JUŻ POŚRÓD NAS! Liturgia, która zakończona jest homilią, którą w tym roku wygłosił ks. Marek.

Teraz widzimy jakby w lustrze ? NIEJASNO;

wtedy zaś ujrzymy TWARZĄ W TWARZ?

por. 1 Kor 13,12

DSC_0011 (800x530)To słowa, które widnieją w tle tegorocznego Grobu Pańskiego. Nasz Wikariusz dokładnie omówił ich znaczenie. Proste i oczywiste? – chyba jednak nie? bardzo trudne i przerażające, a to tylko dlatego, że po prostu prawdziwe. Konkretna i pięknie ubrana w zrozumiałe i dosadne słowa homilia ks. Marka – to z pewnością mocne uderzenia dla człowieka wiary, przeżywającego prawdziwie Zmartwychwstanie Pana. Liturgia Chrzcielna podczas której odnowiliśmy przyrzeczenia Chrztu Św. i Litania do Wszystkich Świętych odśpiewana przez naszego Wikariusza to bardzo ważne elementy tejże Liturgii. Ważne jest, że Światło- symbol obecności naszego Zbawiciela otrzymał każdy z nas, zapalając swoją świeczkę, przekazując jej płomyk dalej, jeden- drugiemu. Na zakończenie procesja wokół Kościoła z Najświętszym Sakramentem i obwieszczenie światu, ze Bóg prawdziwie zmartwychwstał! Jest z nami i prowadzi nas ku wieczności!

01-DSC08824 (800x534)Dbajmy o to, żebyśmy podążali za naszym Zbawicielem każdego dnia, drogą jego miłości , która doprowadzi nas do spotkania z Nim- TWARZĄ TWARZ, gdzie staniemy przed Nim w prawdzie. Dziś widzimy w lustrze – NIEJASNO? a może jednak już teraz warto spojrzeć dokładniej? Spróbuj! Może warto, przecież i Ty możesz odnaleźć Zmartwychwstałego Pana!