VIII Festyn parafialny „Pomóżmy farze” – szczere serca, chęć współpracy i płyta Waldka z ks. Markiem

a4Bóg ma swoje plany i zmienił koleje losu, przenosząc festyn Pomóżmy farze z boiska Powstańców Wlkp. na plac przed kościołem farnym. ?Bóg ma swoje plany?- to zdanie stało się nie tylko hasłem dwudniowego festynu, ale również jest tytułem płyty z utworami Waldka Sikory z gościnnym udziałem ks. Marka Januchowskiego, która swoją promocję miała podczas festynu. I nic dosłownie nic, nawet zła pogoda, która przerwała sobotni festyn, nie popsuła tej muzycznej niespodzianki. Ze względu na pogodę festyn kontynuowano w niedzielę, 25 maja na placu przy kościele farnym. Tym samym festyn odbył się w miejscu chyba najlepiej dla niego przeznaczonym. Festyn farny przy farze. Zobacz galerię zdjęć – tutaj oraz tutaj.

          Festyn rozpoczęła Msza św. o godz. 9.00 w kościele pw. św. Michała Archanioła. Otwarcia festynu w dniu 24 maja dokonali: DSC_0059proboszcz ks. Tomasz Kasprzak i Burmistrz Kcyni Piotr Hemmerling. Burmistrz wręczył przy tej okazji pamiątkowe grawertony ? ks. proboszczowi oraz koordynatorowi festynu ks. Markowi Januchowskiemu ? w podziękowaniu za trud organizacji festynu. Konferansjerami pierwszego dnia festynu byli: ks. Marek Januchowski i Renata Gaj-Kowalska. W pierwszym dniu na scenie wystąpiły ?Boże Nutki? z Bydgoszczy oraz Orkiestra Dęta OSP Kcynia pod dyrygenturą Artura Lawrenza. Udało się też zlicytować kilka rzeczy przekazanych przez ludzi o dobrym sercu. Na placu imprezy jak zwykle nie zabrakło pysznych klusek w wykonaniu Małgorzaty Nowakowskiej, pieczonego prosiaka, którego serwowała firma KALMA z Mycielewa, flaczków pałuckich firmy Pałuki z Malic, a także pysznego ciasta z sołectw: Szczepcie, Turzyn, Tupadły i Malice.  Rozpoczęto też sprzedaż losów loterii fantowej, którą kontynuowano na drugi dzień. Zła pogoda DSC_0160przerwała wyśmienitą zabawę, która stała się udziałem wszystkich uczestniczących w tym wydarzeniu. I warto dodać, że przez tę chwilę było nas naprawdę dużo.

           Wysiłek organizacyjny nie poszedł jednak na marne. Szybka decyzja i postanowiono kontynuować festyn na drugi dzień, ale?w innym miejscu, bo przecież?Bóg miał swoje plany. Dzięki zaangażowaniu strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Kcyni, pracowników Urzędu Miejskiego i Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, właścicieli i pracowników firm Pałuki, Kalma i ZGKiM, ludzi skupionych wokół parafii udało się od 13.00 rozpocząć niesamowite, pełne spontaniczności i wielu atrakcji świętowanie przy kościele. I tak po prostu miało być?.

Na scenie muzycznDSC_0219ie zarządzał DJ ZOMBEK (Paweł Januchowski ) z Gniezna, a festyn w drugim dniu poprowadzili: ks. Marek Januchowski i Anna Duda-Nowicka. Nie zabrakło atrakcji. Był pokaz działań ratowniczych w wykonaniu OSP Kcynia, gdzie poszkodowanym był nie kto inny, jak…ks. Marek, którego udało się ocalić z zakleszczonego auta. Na scenie wystąpiły dziewczęta: Oliwia Kluczyńska i Milena Kurdelska, uczennice ZSO w Kcyni. Z Bydgoszczy przyjechał kabaret OKO, który był i w sobotę, ale nie zdążył się zaprezentować. Wystąpił też Zespół Regionalny „Pałuki”. Po raz pierwszy przeprowadzono też zabawę Familiada, a w rolę prowadzącego wcielił się Waldemar Berka. Była też fundacja Cane pro Humano, a uczestnicy festynu mogli namacalnie doświadDSC_0313czyć czym jest dogoterapia. Ale prawdziwa ?bomba? przyszła ok. godz. 17.00.

Na scenie pojawili się raperzy: Waldek Sikora i ks. Marek Januchowski, którzy? wspólnie nagrali płytę. Profesjonalnie nagrana w studio nagraniowym płyta z 5 utworami Waldka Sikory ujrzała światło dzienne. Ta muzyczna niespodzianka poprzedzona spontanicznym rapowaniem podczas bierzmowania, które doskonale wszyscy z nas pamiętają, to urzeczywistnienie marzeń chłopaka z poprawczaka. Dzięki zaangażowaniu ks. Marka i wielkiej przychylności STUDIA NAGRANOWEGO  WANTED Z BYDGOSZCZY i firmy drukarskiej REMEDIA powstała płyta. Będzie ją można kupić (kontakt z ks. a3Markiem). Podczas festynu Waldek z ks. Marek zaśpiewali kilka utworów, a uczestnicy zlicytowali 3 limitowane płyty. Płyty zostały zlicytowane za ogromne kwoty: 500, 300 i 200 zł. A wszystko to na?wymianę ławek kościelnych. Na zakończenie dokonano losowania nagród głównych, a wśród nich 4 lokat bankowych, telewizora, lodówki i wycieczki w Bieszczady.

         Wszystkie zaplanowane do sprzedaży losy dzięki hojności i otwartym sercom ludzi dobrej woli zostały wykupione. Wkrótce podamy oficjalną kwotę, którą udało się podczas festynu zebrać. Lista sponsorów ósmej edycji festynu poniżej, a ks. Marek osobiście będzie dziękował wszystkim darczyńcom.

DSC_0327Ósma edycja przeszła do historii. Stała się historyczna i wcale nie będzie zapamiętana przez fakt złej pogody, dzięki której, a nie przez którą, festyn z jednodniowego zrobił się dwudniowy. Ta edycja festynu to szczere serca ludzi, chęć współpracy i pomocy, zrealizowane marzenia Waldka i płyta rodem z Kcyni. Dziękujemy wszystkim tym, którzy wierzyli, że wspólnymi siłami można wiele i tym, którzy nie szczędzili sił, by dać cos od siebie.

Warto w tym miejscu dodać, że cały festyn był transmitowany na żywo dzięki uprzejmości firmy RFC, dzięki której odbywała się transmisja głosu w internecie.
Wkrótce filmiki z festynu na www.fara-kcynia.pl.
Fot. i tekst Anna Duda-Nowicka

Podziękowania
za pomoc w organizacji Festynu Pomóżmy Farze:

URZĄD MIEJSKI ? Burmistrz Kcyni Piotr Hemmerling
GMINNE CENTRUM KULTURY I BIBLIOTEKI- Ilona Kurdelska
BANK SPÓŁDZIELCZY KCYNIA ? Piotr Niedbalski
KALMA Mycielewo ? Paweł Kaleta
ADAM BABIARZ
Firma EURO-TIM – Edward Niedbalski ? Bydgoszcz
SOŁĘCTWA: SZCZEPICE, TUPADŁY, TURZYN I MALICE
FENETRE ? Centrum Tanich Ubezpieczeń ? Arkadiusz Stachowiak, Tomasz Wilczyński ?
GMINNA SPÓŁDZIELNIA SAMOPOMOC CHŁOPSKA ? Zdzisław Krych
MBM ROWERY ? Marek Michalak 
R F C ? Information Technology ? firma państwa KANT
STOWARZYSZENIE RAZEM DLA GMINY KCYNIA
FIRMA ROKA ? LODY ? państwo Kaczmarek 

ORAZ

Firma LIRO Kcynia
Samorząd Osiedla nr 1 ? Piotr Makarewicz
Samorząd Osiedla nr 2 ? Jan Kurant
Samorząd Osiedla nr 3 ? Waldemar Szmyt
Ochotnicza Straż Pożarna ? Maciej Tubiszewski, Kcynia
?Pałuki? Głuszczyńscy – Malice
Piekarnia rodzinna ?Dalke? – Dziewierzewo
Firma ?Zelan? – Nakło
Szweda Maria
Firma ?Kartonex?
Zakład Poprawczy ? dyrektor Benedykt Wiśniewski
Andrzej Morawski
Robert Staszak (1000 fantów)
Wytwórnia Musztardy Kcyńskiej ? Marek Grewling
Małgorzata Nowakowska – kluski
Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kcyni
Zespół Szkół Technicznych w Kcyni

ORAZ

Orkiestra Dęta działająca przy OSP
Kabaret ?OKO? ? Bydgoszcz
Zespół dziecięcy ?BOŻE NUTKI? ? Bydgoszcz parafia Matki Boskiej Królowej Męczenników
DJ ZOMBEK ? Paweł Januchowski ? Gniezno
Waldemar Sikora 
Dzieci i Młodzież oraz ZESPÓŁ REGIONALNY „PAŁUKI”- Gminne Centrum Kultury i Biblioteki
Oliwia Kluczyńska i Milena Kurdelska

Szczególne podziękowania należą się PARAFIANOM PARAFII PW. ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA W KCYNI