Warszawa zdobyta…

DSC_0303W dniach od 3-4 października pod przewodnictwem opiekuna duchowego ks. Marka cząstka naszej parafii wraz z osobami spoza niej udała się do Warszawy w celu odkrywania piękna naszej Stolicy, poznania historii miasta, a także doświadczenia niezwykłego czasu w wymiarze duchowym.

Od samego początku uświadamialiśmy sobie jak wielkim darem jest czas, gdy przebywa się we wspólnocie. Jak wiele radości dają momenty wspólnych rozmów, modlitwy i zabawy.

DSC_0055W pierwszym dniu najpierw sprawowaliśmy Eucharystię w parafii p.w. Miłosierdzia Bożego i św. Siostry Faustyny. W homilii ks.Marek zaznaczył jak wielkim darem jest ta parafia dla nas i jak wiele znaczy żywe i otwarte serce na przyjęcie Bożego Miłosierdzia. Następnie udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego. Tam z przewodnikami mogliśmy doświadczyć wielkiego bólu naszych Rodaków w czasie obrony Warszawy. Jeden z przewodników dzielił się własnymi doświadczeniami rodzinnymi, przy czym wskazywał jak wielką rolę we współczesnym świecie odgrywa Patriotyzm. Następnie udaliśmy się do Muzeum Żydów Polskich. Tam w sposób indywidualny, w ciszy doświadczyliśmy historii tych, którzy tworzyli historię Polski i wpisali się na zawsze w doświadczenie budowania naszej Ojczyzny. Ostatnim punktem tego dnia był spacer w warszawskich ?Łazienkach?. Wieczór obfitował pięknym czasem budowania wspólnoty poprzez integrację.

DSC_0249W drugim dniu sprawowaliśmy Mszę św. w klasztorze u ojców Bernardynów. Trafiliśmy w tym dniu na uroczystość ku czci św. Franciszka z Asyżu. Tym bardziej ogromną radością było przeżywanie Eucharystii w miłości do Krzyża. Ks. Marek zaznaczył, że nie ma innej drogi do Zmartwychwstania niż ta po krzyżu i to każdego dnia. Następnie udaliśmy się do parafii p.w. św. Stanisława Kostki i tam nawiedziliśmy grób bł. Ks. Jerzego Popiełuszki oraz zwiedziliśmy Muzeum dedykowane jego osobie. Kolejnym punktem wizyty była Starówka, Zamek Królewski, Barbakan. Udaliśmy się także na Stadion Narodowy, by z bliska przejść ?trasą piłkarza?. Zobaczyliśmy stadion, szatnie piłkarzy, a także dowiedzieliśmy się jak stadion funkcjonuje w codzienności. Ostatnim punktem tego dnia była wizyta w Wilanowie i zwiedzanie budującej się świątyni Opatrzności Bożej, która staje się wotum wdzięczności Polaków za wolność.

Cały wyjazd ? pielgrzymka ? odbył się w serdecznej atmosferze radości i budowania wspólnoty. Ks. Marek swoim charyzmatem pokazywał, jak wiele znaczy być razem, z drugiej strony wszyscy uczestnicy potrafili doświadczyć prawdziwego czasu bycia razem.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za ten czas, za tak niezwykły klimat wyjazdu.